★★★★★ 4.9 126 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by training.iaicb.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • Hot-swappable - Hot-swap PCB allows you to replace 3 pins/5 pins switches freely without soldering issue. Enjoy the fun of making your own mechanical keyboard.
Brand RK ROYAL KLUDGE
Color Marrs Green
Theme Modern Gaming
Model Name RK96 RGB Limited Edition
Style Name Contemporary
Item Weight 3 Pounds
Switch Type Linear
Manufacturer RK ROYAL KLUDGE
Model Number RK96
Power Source Battery Powered
BuiltIn Media 2 in 1 Keycap & Switch Puller, 2.4GHz Receiver, 4 x Replace Switch, Dust Cover, USB Cable
Series Number 96
Number of Keys 96
Button Quantity 96
Keyboard Layout QWERTY
Mfr Part Number RK96
Antenna Location Business, Everyday Use, Gaming, Photo Editing, Programming, Video Editing
Hand Orientation Ambidextrous
Compatible Devices Laptop, PC, Tablet
Enclosure Material Polybutylene Terephthalate
Number of Sections 1
Total USB 20 Ports 2
Additional Features Backlit, Hotkeys and Media Keys, Integrated Stand, Volume Roller, Wrist Rest
Keyboard Description Mechanical
Warranty Description 1 Year Warranty
Connectivity Technology Bluetooth, RF, USB-C
Item Dimensions L x W x H 14.8"L x 4.9"W x 1.5"H
Number of Batteries Required 1
Compatible Amazon Tablet Models Amazon Fire 7 12th Generation
Compatible Tablet Computer Models AAUB P30
Compatible Operating System Family Windows
Keyboard Backlighting Color Support RGB
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.9 out of 5
★★★★★
126 ratings | 52 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
89% (112)
4 stars
1% (1)
3 stars
0% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (13)